wtorek, 23 lipca 2013

Pierwszy polski film o chruścikach

Czy jakieś tam chruściki – owady wodne z rzędu Trichoptera – warte są nakręcenia filmu? A co w nich może być ciekawego? O przyrodzie wokół nas można opowiadać godzinami, tak jak w chasydzkiej opowieści, gdzie za pomocą drobiazgu tłumaczy się sprawy największe i najważniejsze. Na przykładzie chruścików można więc opowiedzieć i o dylematach ochrony przyrody, i o ekosystemach i nauce jako takiej.

W połowie lipca zakończyły się kilkudniowe zdjęcia do filmu przyrodniczego o chruścikach, przygotowywanego dla TVP oraz dostępnego w internecie (www.dzikapolska.tvp.pl). Przyroda jest naszym turystycznym atutem i szansą na rozwój niebanalnej, całorocznej turystyki. Jest ważnym elementem naszego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

Dlaczego film o chruścikach powstaje na Warmii? Bo poszukiwali tematu wodnego i trafiło na mnie (jako specjalistę) oraz chruściki. Jest więc całkiem przypadkową promocją naszego regionu a nie skutkiem przemyślanej strategii . Zwabia kapitał ludzki. Jestem przekonany, że bogaty potencjał intelektualny naszego uniwersytetu w upowszechnianiu wiedzy i promocji regionu niej jest jeszcze ani dostrzeżony ani wykorzystany. Jak na razie „Mazury cud natury” to slogan bez pokrycia w szczegółach. No bo po co tu przyjeżdżać? Zbierać grzyby, łowić ryby czy quadami rozjeżdżać lasy? Co wiemy o przyrodzie Warmii i Mazur? Coś tam wiemy o kormoranach, bocianach, żurawiach i jeziorach. Że są. A to maleńki wycinek lokalnej i unikalnej bioróżnorodności. Żeby odkryć ogromne bogactwo przyrody wystarczy sięgnąć po istniejący kapitał ludzki. A wtedy okaże się, że wokół nas mnóstwo jest niezwykłych gatunków grzybów, roślin i zwierząt, ekosystemów.

Zdjęcia do chruścikowego filmu kręcone były w rezerwacie Las Warmiński oraz w okolicach Łajsu Filmowcy byli zachwyceni pięknem i bogactwem przyrody, którą im pośpiesznie pokazywałem. Marzy mi się, żeby z funduszy na promocję turystyczną regonu wygospodarować trochę pieniędzy i nakręcić kilka filmów (cały serial) o naszej przyrodzie. I to filmów prawdziwie odkrywczych i oryginalnych w niepowtarzalnej treści!

Film o chruścikach ukaże się Telewizji Polskiej w cyklu Dzika Polska – Bogatsze Życie. Program z przyrodą Warmii i chruścikami (Trichoptera) w roli głównej przygotowuje Tomasz Kłosowski (narrator), Tomasz Michałowski (zdjęcia) i Dorota Adamkiewicz (scenariusz i reżyseria). O wodnej przyrodzie Warmii w filmie o chruścikach opowiadało trzech olsztyńskich entomologów. Cykl filmowy Dzika Polska opowiada o bogactwie świata istot żywych. Bioróżnorodnością w szerokim sensie nasz kraj może się szczycić, a myślę, że nasz region w szczególności. Takie filmowe, niebanalne opowieści o naszej przyrodzie mogłyby być znakomitą promocją Warmii i Mazur. I jestem przekonany, że gdyby udało się sfinansować cykl kilku-kilkunastów filmów, opowiadających o naszej niezwykłej przyrodzie, to efekt mógłby być podobny do serialu „Ojciec Mateusz” i promocji Sandomierza i Świętokrzyskiego.

Stanisław Czachorowski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza