wtorek, 14 listopada 2023
Zebranie Olsztyńskiego Oddziału PTEnt w Olsztynie (listopad 2023)
czwartek, 9 listopada 2023
Relacja z jubileuszowego zjazdu PTE
W dniach 15 do 17 września 2023 roku, na terenie
Karkonoskiego Parku Narodowego odbył się Nadzwyczajny Zjazd Polskiego
Towarzystwa Entomologicznego z okazji jubileuszu 100-lecia, połączony z
konferencją naukowa „Nowe horyzonty entomologii”. W konferencji i zjeździe uczestniczył
dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM. Warto przypomnieć, że Olsztyńskie
Oddział PTE jest jednym z czterech obecnie działających oddziałów. Towarzystwo
wydaje dwa czasopisma naukowe. W czasie konferencji podjęto kilka ważnych decyzji,.
m.in. o rozpoczęciu prac nad nową i
zgodną ze standardami IUCN czerwoną listą gatunków zagrożonych owadów,
ustanowieniem medalu za zasługi entomologiczne dla polskich entomologów niezależnie
od przynależności do PTE, o pracach nad biblioteką barkodingu polskich owadów a
także o wspieraniu zbiorów entomologicznych (kolekcji) w różnych muzeach
przyrodniczych.
Na naszym Uniwersytecie pracuje kilku entomologów. O ich wkładzie w polska entomologię dowiemy się z przygotowywanych, wirtualnych biogramów entomologów olsztyńskich. Szczegóły niebawem na stronie Olsztyńskiego Oddziału PTE https://pteolsztyn.blogspot.com
czwartek, 28 września 2023
Relacje z wrześniowej wycieczki entomologicznej
![]() |
Modliszka zwyczajna (Mantis religiosa) |
We wtorek ponownie wybrałem się nad ścieżkę przy torach za osiedlem Dajtki w nadziei, że uda mi się znaleźć więcej, kolorowych muszek, które mógłbym wam pokazać. Jak się okazało, trafiłem nie tylko na nie, ale również na kolejną modliszkę zwyczajną (Mantis religiosa) i to na brązową! Muszę przyznać, że to dla mnie ważne znalezisko, ponieważ to zupełnie nowe stanowisko, w mojej okolicy na który jest obecna. Na razie trafiła się tylko jedna, ale będę musiał się tam jeszcze wybrać z kilka razy i kto wie, może spotkam kolejne.
Spotkana przeze mnie samica była wyraźnie mniejsza do dwóch poprzednich. Zmierzyłem ją miarką i okazało się, że miała równo 5 cm. Pierwsza modliszka, którą znalazłem miała prawie 7 cm, natomiast drugiej nie mierzyłem, ale była zbliżona wielkością do tej pierwszej. Znalazłem ją na drodze, gdzie była zajęta pożeraniem złowionej przez siebie ofiary (gdy przyjrzałem się zdjęciom w domu okazało się, że jej łupem padła… larwa mrówkolwa). Zabrałem ją więc na patyczek, a później posadziłem na rosnącej obok nawłoci. Jak się okazało siedziała też na niej plusknia jagodziak. Ja jej początkowo nie zauważyłem, ale modliszka tak i dzięki temu miała kolejny posiłek.
Cóż, wszystko wskazuje na to, że modliszka powoli zadomawia się w okolicach Olsztyna i mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie jeszcze liczniejsza, tak jak chociażby w Warszawie czy w Łodzi. Swoją drogą, modliszka znajduje się na Czerwonej Liście z kategorią CR, co oznacza, że jest krytycznie zagrożona… czy raczej była w czasach, gdy ta Lista powstawała. Podejrzewam, że wtedy mało kto przypuszczał, że modliszka może tak drastycznie zwiększyć zasięg swojego występowania i stać się tak liczna, jak obecnie. To jednak najlepszy dowód na to, że Czerwonej Liście zdecydowanie przyda się odświeżenie i wciąż trzymam kciuki, aby tak się stał (mimo tych nieprzychylnych głosów, które się pojawiają).
A my przechodzimy do kolejnego drapieżnika, którego wczoraj spotkałem, czyli do podłużnika (Tibellus oblongus), pająka z rodziny ślizgunowatych (Philodromidae), który tak jak modliszka, całkiem nieźle radzi sobie z ofiarami większymi od siebie. Zdarza mu się chwytać chociażby ważki równoskrzydłe i łowiki. Tym razem dopadł małego pluskwiaka z rodziny tasznikowatych i jeśli dobrze przyjrzycie się ofierze, to zobaczycie siedzącą na nim muszkę, natomiast druga ukryła się z boku. Nie jestem do końca pewny, co to są za muszki, ale podejrzewam, że to jakieś kalnicowate (Lauxaniidae), które lubią żywić się różnymi, naturalnymi nieczystościami. Jak widać nie boją się nawet uszczknąć dla siebie trochę zdobyczy pająka.
Na koniec mam dla was kolorową muszkę. Tak, znowu paśnica z rodzaju Ectophasia (w tym przypadku paśnica tarczówkowata, E. crassipennis), ale to właśnie te rączycowate są teraz najliczniejsze, a do tego są naprawdę fotogeniczne, więc naprawdę ciężko przejść obok nich obojętnie i nie zrobić im znowu zdjęcia. Tym bardziej, że nie są zbytnio płochliwe, więc bardzo łatwo robi się im zdjęcia.
![]() |
Modliszka zwyczajna pożerająca plusknię jagodziak. |
![]() |
Paśnica tarczówkowata (Ectophasia crassipennis) |
![]() |
Podłużnik (Tibellus oblongus) z upolowanym pluskwiakiem. |
wtorek, 26 września 2023
Rozpoczęcie prac nad Czerwoną Listą Owadów Polski
środa, 30 sierpnia 2023
Zebranie Olsztyńskiego Oddziału PTE, 5 września 2023
Zapraszamy członków i sympatyków na zebranie Olsztyńskiego Oddziału PTE. Wtorek 5 września 2023 r, w budynku przy ul. Prawocheńskiego 17 sala 5.
piątek, 21 kwietnia 2023
18. Sympozjum Polskich Karabidologów

Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy Karabidolodzy,
Serdecznie zapraszamy do uczestniczenia w 18. Sympozjum Polskich Karabidologów połączonego wraz z 9-tym Sympozjum Bałtyckich Koleopterologów, które odbędzie się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie w dniach 21-23 czerwca 2023 r.
Szczegółowy program sympozjum do znalezienia na poniższej stronie:
http://wril.uwm.edu.pl/fitent/sympozjum-karabidologiczne/polski
Liczymy na doskonałe prezentacje i gorące dyskusje. Sympozjum urządzamy w uroczym regionie Polski słynącym z lasów, jezior i dobrego jedzenia. Miejsce obrad usytuowane jest na terenie pięknego kampusu, gdzie studenci i pracownicy mają do dyspozycji „własne” jezioro, wspaniałe parki i plażę, co daje gwarancję zachowania zdrowej równowagi pomiędzy nauką, pracą i odpoczynkiem. Jesteśmy przekonani, że oprócz wartości naukowych, uczestnicy sympozjum będą cieszyć się przebywaniem w tym magicznym miejscu jakim jest miasteczko uniwersyteckie Kortowo. Zapraszamy!